Ruchome wydmy w Czołpinie

Wydma Czołpińska to jedno z najładniejszych miejsc Słowińskiego Parku Narodowego. Wędrując pętlą licząca około 9 kilometrów poznamy różnorodność ekosystemów parku.

Ruchome Wydmy w Czołpinie
Ruchome Wydmy w Czołpinie - fot. M.WIRKUS 2015

Wydmy Czołpińskie to pas wydmowy na mierzei Łebskiej. Najkorzystniej wybrać się szlakiem czerwonym z parkingu Czołpino Leśny. Szlak biegnie najpierw przez bór bażynowy, a później "przedzieramy" się przez pustynny krajobraz ruchomych wydm, kończąc się na uroczych plażach Morza Bałtyckiego. Warto tu odsapnąć i pomoczyć nogi. Skręcając w lewo w kierunku Rowów (pieszo plażą z tego miejsca jest do Rowów ok. 15 km), po ok 2 km dochodzimy do wejścia na szlak prowadzący na Latarnię Morską w Czołpinie. Latarnia wybudowana w roku 1875 na wydmie o wysokości ok. 50 m n.p.m. położona jest ok. 1 km od morza. Wydma ta została zalesiona w okresie budowania latarni – sosną czarną i kosodrzewiną w celu umocnienia terenu. Po zwiedzeniu latarni schodzimy z wydmy na parking. 

Cała pętla ma około 9 kilometrów. Na jej pokonanie trzeba przeznaczyć około 3-4 godzin. 

Warto będąc w okolicy zajrzeć jeszcze do:

  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – skansen prezentujący życie Słowińców – dawnych mieszkańców tych ziem, żyjących głównie z rybołówstwa. 
  • Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie – ekspozycja prezentująca walory przyrodnicze SPN, 
  • wdrapać się na Wzgórze Rowokół – to właściwie morena czołowa, pozostałość po lodowcu. Zalesione wzgórze o wysokości 115 m n.p.m góruje nad okolicami. Na wzgórzu znajduje się wieża widokowa z panoramą okolic.

 

Podoba Ci się ta atrakcja ? Kliknij:

Komentarze użytkowników

MOŻESZ DODAĆ KOMENTARZ PRZEZ FACEBOOK.COM