Rowokół - Święta Góra

Jadąc do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach warto zrobić sobie przerwę w Smołdzinie. Nad Smołdzinem góruje święta góra Słowińców - Rowokół (115 m n.p.m.).

Rowokół
Brama Wejściowa na Rowokół - fot. M.WIRKUS 2009

Rowokół to wzgórze morenowe porośnięte lasem sosnowym. Na wierzchołku znajduje się 20 metrowa wieża widokowa. Po pokonaniu lęku wysokości możemy się nacieszyć - na północy - wspaniałym widokiem na morze, na ruchome wydmy, jeziora Gardno i Łebsko, nadmorskie kurorty Rowy i Łebę, a na południu - piękną panoramę równiny łąk, pól i lasów poprzecinanej rzeką Łupawą.

We wczesnym średniowieczu Rowokół był ważnym ośrodkiem pogańskiego kultu. Przez Słowińców uznawany za świętą górę, przynajmniej w zbieranych legendach (były one zbierane, spisywane dopiero w XIXw., w średniowieczu miejsce kultu maryjnego, obecnie w dzień Wielkiej Nocy misterium ukrzyżowania Chrystusa. Z górą związane są liczne mity i legendy: zatopione dzwony, gorejące pieniądze, przerzucane głazy, skarb Bandemerów - w znakomitej większości zostały te legendy przywiezione przez niemieckich osadników.

Na wale ziemnym, wtedy już mocno zniszczonym grodziska słowiańskiego, na wierzchołku Rowokołu mieściło się w średniowieczu sanktuarium maryjne. Po tej kaplicy pozostały zagłębione w gruncie fundamenty budowli. No i to sanktuarium dało niezwykle dużo powodów do powstania legend. Sanktuarium było jednym z trzech stacji dla pątników. Dwa pozostałe miejsca pielgrzymowania to Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej i Sanktuarium Maryjne na Świętej Górze Polanowskiej.

Ścieżka przyrodnicza "Rowokół"

Dla chcących się zapoznać dogłębniej przyrodą przygotowano ścieżkę przyrodniczą "Rowokół". Ścieżka o długości 5 km (na przejście trzeba przeznaczyć ok. 3 godz.) zaczyna się od ścieżki od skweru przed budynkiem Dyrekcji SPN prowadzi ulicami Smołdzina (Lipową i Kościuszki), a następnie malowniczą drogą wzdłuż rzeki Łupawy, skąd "jałowcowym jarem" poprzez zbiorowiska leśne na szczyt góry Rowokół i wieżę widokową. Jej przebieg częściowo pokrywa się z trasa niebieskiego szlaku turystycznego. Zakończenie ścieżki znajduje się obok stacji benzynowej przy drodze Smołdzino - Słupsk

O Rowokole przeczytaj także Wikipedia - Rowokół

Podoba Ci się ta atrakcja ? Kliknij:

Komentarze użytkowników

MOŻESZ DODAĆ KOMENTARZ PRZEZ FACEBOOK.COM