Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia morska w Czołpinie jest nieliczną latarnią umieszczoną samotnie z dala od mniejszych lub większych siedzib ludzkich. To prawdziwe latarniane odludzie. Latarnia usadowiona jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego na zalesionej wydmie o wysokości 56 m n.p.m. w odległości 1 km od morza.
Latarnia morska w Czołpinie
Latarnia Morska w Czołpinie - fot. M.WIRKUS 2010

Co tam świeci? - Źródłem światła jest układ optyczny składający się z żarówki o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela o średnicy 1,8 m i wysokości 2,75 m składającej się z 43 półpierścieni. Światło jest widoczne dookoła, ale jest wzmocnione przez soczewkę tyko od strony morza. Świeci 3s i 1s z przerwami 2s.

Jak wygląda ? - Latarnia w Czołpinie jest samotną, okrągłą wieżą położoną na wzgórzu, pośród iglastego lasu porastającego wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Budowla nie jest bardzo wysoka, lecz ciekawie zaprojektowana i utrzymana w dobrym stanie technicznym.

Jak dojechać ? - Czołpino leży w jednym z najodludniejszych miejsc nad naszym Bałtykiem - w środku Słowińskiego Parku Narodowego, między Łebą i Ustką. Żeby tam dojechać z Rowów należy dojechać do miejscowości Gąbino skierować się na Smołdzino i Kluki. W Smołdzinie (warto wejść na górę Rowokół - wieża widokową)kierujemy się na Kluki. Na kilka km przed Klukami - Skansen Słowińców - jest drogowskaz na Czołpino i dalej przez wąską i kręta asfaltową drogą dojeżdżamy do strzeżonego parkingu, na którym trzeba zostawić samochód. Dalej, piechotą wchodzimy w obszar rezerwatu. Mamy przed sobą około 30 minut marszu. Z początku trzeba się cofnąć w kierunku z którego przyjechaliśmy około 200m, a później skręcić w prawo na północ. Idąc nieutwardzoną drogą możemy podziwiać wspaniały dziko rosnący las. Pod koniec wędrówki droga staje się dość stroma, ale na szczycie czeka na nas nagroda - piękna latarnia.

Historia latarni - W 1872 roku między jeziorami Gardno i Łebsko, na jednaj wielu wysokich wydm znajdujących się w mało dostępnym terenie, rozpoczęto budowę latarni. Materiały do jej budowy dostarczano drogą morską, a prace budowlane zakończono na początku roku 1875. Wieża latarni u podstawy ma 7 m średnicy, a wysokość ponad 25 m. Pierwotnie na latarni była zainstalowana lampa spalająca olej, którą w okresie międzywojennym (1926 r.) zmieniono na jedną z największych, cylindryczną soczewkę i elektryczną żarówkę. W latach 1993-94 przeprowadzano renowację latarni.

Podoba Ci się ta atrakcja ? Kliknij:

Komentarze użytkowników

MOŻESZ DODAĆ KOMENTARZ PRZEZ FACEBOOK.COM