Rowy

ROWY to miejscowość turystyczna, która swym klimatem dużo spokojniejsza od sąsiadujących od zachodu Ustce a od wschodu Łebie. Rowy leżą nad otwartym morzem tuż przy Słowińskim Parku Narodowym.

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
Falochrony portu w Rowach - fot. M.WIRKUS 2007

Dzięki sosnowym lasom rosnącym wokół Rowów można liczyć na łyk zdrowego powietrza. Gdy turysta nasyci się słońcem i zechce uciec od tłumów oblegających plażę, może udać się (koniecznie z aparatem fotograficznym) na w wędrówkę szlakami parku, w poszukiwaniu prawdziwej natury i malowniczych widoków nad przybrzeżnymi jeziorami.

Rowy - charakterystyka

Rowy leżą nad otwartym morzem tuż przy Słowińskim Parku Narodowym. Sąsiedztwo parku umożliwia turystom na wedrówki w poszukiwaniu prawdziwej natury. Żadne letnisko nadmorskie nie może chyba konkurować z Rowami pod wzgledami położenia.
Rowy leżą nad otwartym morzem, tuż przy ujściu niewielkiej rzeki Łupawy. Na plażę idzie sie zaledwie kilka minut, niewiele więcej czasu zajmuje droga do Słowińskiego Parku Narodowego, który zaczyna sie koło Rowów. Gdy turysta nasyci sie słońcem i zechce uciec od tłumów oblegających plażę, może udac się (koniecznie z aparatem fotograficznym) na wędrówkę szlakami parku, w poszukiwaniu prawdziwej natury i malowniczych widoków nad przybrzeżnymi jeziorami. W okolicach Rowów mamy bardzo dużo atrakcyjnych ścieżek pieszych i rowerowych. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek.

Rowy - najważniejsze atrakcje

  • Plaże w Rowach - Brzeg morza jest rozdzielony w Rowach kanałem portowym. Mamy więc podział na plażę zachodnią i wschodnią.
  • Słowiński Park Narodowy - nad jeziorem Gardno, są dwa punkty widokowe, mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych,
  • Szlaki piesze i rowerowe - to zarówno szlaki w Słowińskim Parku Narodowym, jak i te które stanowią większa całość np. Międzynarodowy Szlak Rowerowy R10, szlak Zwiniętych Torów z Ustki do Rowów, czy czerwony nadmorski - ale także wiele innych nieoznakowanych,
  • Wzgórze Rowokół, - z wieżą widokową na szczycie, w dawnych czasach miejsce święte zarówno dla Słowińców, jak i późniejszcych mieszkańców tych ziem. Wokół Rowokołu interesująca ścieżka przyrodnicza.
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - skansen na świeżym powietrzu, możesz poznać jak żyli dawni mieszkańcy tych ziem
  • Latarnia Morska w Czołpinie - jedna z niewielu latarni umieszczona z dala od osad ludzkich, na jednej z wydm czołpińskich.
  • Ruchome Wydmy Czołpińskie - to namiasta pustyni nad morzem, kilkukilometrowe przejście przez wydmy to wyzwanie dla tych co się chcą sprawdzić ;)

Rowy - Noclegi nad morzem

Rowy zapraszają na wczasy, urlop i wakacje nad morzem. Bez problemu  znajdziesz w Rowach noclegi nad morzem skierowane dla każdego. Ponieważ Hotele SPA w Rowach oferują miejsca o wysokim standardzie dla wymagających, natomiast w kwaterach i pokojach gościnnych Rowy - znajdziesz noclegi na każdą kieszeń. Wiele jest miejsc noclegowych w Rowach w domkach letniskowych specjalnie przygotowanych na familijne wczasy nad morzem. A także można wypocząć w Rowach w kameralnych pensjonatach i komfortowych apartamentach także tych nad samym morzem. 

Rowy - historia

Pierwsza wzmianka o Rowach, zwanych wtedy Rou, pochodzi z 1282 r. W tym czasie w wiosce był już kościół. Jedno z podań głosi, że po zaatakowaniu w XI wieku przez duńczyków Wolina, jego mieszkańcy przybyli tu i założyli nową osadę. W Rowach istniał port, wcześniej zapewne gród broniący wybrzeża przed piratami i wikingami. W 1350 roku Rowy były własnością Bartowiczów, którzy mieli tu przystań do połowów śledzi. Więcej...