Gąski

Gąski to niewielka letniskowa wieś leżąca nad Bałtykiem, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno ma 400 stałych mieszkańców. Oni mają na stałe piękną, szeroką, piaszczystą plażę. Kiedy zbliża się sezon, słońce mocnej przygrzewa, a od morza czuć świeży, morski powiew zachęcający do kąpieli, mieszkańcy tutejszej wsi muszą zagwarantować tusystom letnie obywatelstwo.
Latarnia Morska w Gąskach - fot. M.WIRKUS

Gwarantują dużo więcej, dostęp do wszelkich atrakcji, które zapewnia ich miejsce zamieszkania. To przede wszystkim plaża (nie brak tu pasjonatów sportów wodnych różnej maści), neoklasycystyczny pałac oraz okazała latarnia morska. Turyści znajdują tu potrzebną do odpoczynku ciała oraz umysłu ciszę i spokój.

Gwarantuje ją specyficzne położenie między Sarbinowem a Ustroniem Morskim na zupełnym uboczu. Może z tego względu poleca się Gąski do odpoczynku nie tylko solo, ale i z rodzinami, z małymi dziećmi. Mimo że to niewielka miejscowość ma odpowiednio rozwiniętą bazę gastronomiczno-noclegową. Można wstąpić do baru na rybkę czy ochłodzić się lodami lub zimnym napojem.

Poza tym to świetna baza wypadowa w inne ciekawe miejsca. Blisko stąd do Sarbinowa, Mielna, Ustronia Morskiego.

Historia Gąsek

O Gąskach mamy wieści pochodzące z pierwszej połowy XVII wieku. U jego schyłku Gąski mogły pochwalić się nabytym przywilejem zbierania kamienia wapiennego wyrzucanego przez fale, który później przetwarzano na wapno. Do 1945 roku wieś nosiła nazwę Funkenhagen.
Dzisiaj Gąski zdobi autorski herb z gęsią, latarnią oraz statkiem, mającymi symbolizować samą istotę tego miejsca.