Kluki - Muzeum Wsi Słowińskiej

Kluki to mała miejscowość położona w środku Słowińskiego Parku Narodowego. Dzięki położeniu z dala od głównych dróg wieś zachowała klimat z przed lat. W 1963 roku w jednej z XIX w. zagród utworzono ekspozycję prezentującą kulturę materialną Słowińców.

Zagroda w Klukach - fot. M.WIRKUS 2007

Słowińcy pod względem etnicznym byli zaliczani do Kaszubów, zamieszkiwali obszar pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. W miarę napływu osadników niemieckich następowała germanizacja tych obszarów i z początkiem XX wieku już nieliczni posługiwali się językiem słowińców. Po II wojnie - Słowińcy zostali uznani za Niemców i wysiedleni. Ci co zostali, wyjechali w latach 70 tych. XX wieku, od tego czasu nie ma już Słowińców.  

Skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej składa się z zagród stojących w pierwotnym miejscu oraz z przeniesionych z innych wsi regionu. Każda zagroda wyposażona jest w oryginalne sprzęty zarówno potrzebne do życia codziennego, jak i do pracy - wszystko jest gotowe do użycia i wykorzystania. W ciągu licznych imprez turyści mogą uczestniczyć w wielu pracach gospodarskich poznając życie dawnych mieszkańców tych ziem.

Jak dojechać ? Do Kluk dojeżdżamy z Rowów do wsi Gąbino i tam kierujemy się na Smołdzino, w Smołdzinie jest już drogowskaz na Kluki.

Więcej o Klukach, można dowiedzieć się na stronie Muzeum w Klukach

Podoba Ci się ta atrakcja ? Kliknij:

Komentarze użytkowników

MOŻESZ DODAĆ KOMENTARZ PRZEZ FACEBOOK.COM