Opublikowano: 09.01.2025
Plaże to nie wszystko. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie jest atrakcyjnie nad polskim morzem to mamy dla Ciebie przewodnik po miejscowościach z wyjątkowym klimatem i to niezależnie od sezonu!
To pytanie spędza sen z powiek turystom, którzy nie mają ulubionej miejscowości nad Bałtykiem. Oto ciekawe miejsca nad morzem wraz z ich zaletami. Pamiętaj, że nie są ułożone od najlepszego do najmniej ciekawego – każde z nich ma swoje unikalne zalety!
Czego mam się spodziewać w Dębkach – turystów przyciąga tu bardzo szeroka plaża, możliwość aktywnego spędzania czasu, a pobliska baza rybacka to źródło świeżych ryb.
Co robić – jeżeli chcesz odpocząć od plażowania, to czekają na Ciebie szlaki: pieszy (czerwony Szlak Nadmorski Bałtycki), rowerowy (czerwony) i konny. Ciekawym miejscem jest Rybaczówka (zejście na plaże nr 19), czyli obiekt dedykowany obsłudze rybaków – możesz wspiąć się na wieżę widokową (wysoką na 20 metrów). Jeżeli lubisz aktywny wypoczynek, to sprawdź też spływy kajakowe Piaśnicą (przeźroczyste kajaki robią duże wrażenie!), wypożycz skuter wodny lub zmierz się z najdłuższą trasą na wybrzeżu w miejscowym parku linowym.
Kiedy przyjechać – nie zdziwisz się, jak napiszemy, że latem bywa tu tłoczno, choć wystarczy przejść nieco w bok (np. w kierunku plaży dla psów i Rezerwatu przyrody Widowo i z pewnością znajdziesz dużo wolnego miejsca.
Czego mam się spodziewać w Darłówku – to letniskowa część Darłowa, która ma wiele do zaoferowania nie tylko w sezonie.
Co robić – oczywiście wygrzewać się na słońcu na świetnej plaży, podziwiać widoki z 22-metrowej latarni morskiej, zwiedzić gotycki zamek książąt pomorskich, wypłynąć w rejs tramwajem wodnym. Ciekawym obiektem jest most łączący wschodnią i zachodnią część miejscowości – co godzinę jest rozsuwany, a widzowie oglądają przepływające kutry i jachty. Dzieci (i wiele starszych osób) będą zadowolone z wizyty w parkach wodnych, a do wyboru są dwa. Miłośnicy militariów znajdą coś dla siebie podczas Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych. Spragnionych kultury zaprasza lipcowy Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie.
Kiedy przyjechać – latem to dobre miejsce do plażowania, a w pozostałe pory roku raj dla osób pragnących mieć morze dla siebie
Czego mam się spodziewać w Pustkowie – urokliwej wioski, która nie przypomina klasycznego nadmorskiego kurortu
Co robić – tutaj liczy się przede wszystkim plaża, wydmy i klify porośnięte sosnowym lasem, a jeżeli potrzebujesz nieco więcej rozrywki, możesz wybrać się do Pobierowa. Idąc brzegiem Bałtyku na północ, dotrzesz natomiast do Trzęsacza (nad plażą wznoszą się malownicze ruiny gotyckiego kościoła), jeszcze dalej jest gwarny Rewal. Plaże w Pustkowie są czyste (pobliskie kąpieliska szczycą się prestiżową Błękitną Flagą). Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na klifie stoi wierna replika krzyża z Giewontu, a tuż obok jest park z placem zabaw.
Kiedy przyjechać – większość osób wybiera to miejsce na letni urlop, jednak warto je sprawdzić również w inne pory roku – spokojny odpoczynek, piękne krajobrazy i pustą plażę masz gwarantowaną!
Czego mam się spodziewać na półwyspie helskim – wyjątkowego miejsca na skalę całego Bałtyku, bo gdzie indziej zobaczysz morze z dwóch stron (w najwęższym miejscu półwysep ma 150 metrów)?
Co robić – odpoczywać na plażach (m.in. w Chałupach, Jastarni i na cyplu), spacerować po przedwojennym kurorcie Jastarnia, wykorzystać świetne warunki dla kitesurferów i windsurferów (na półwyspie działają szkółki, więc można tutaj pierwszy raz stanąć na desce), oglądać zabytkowe rybackie domy w Helu (ryglowe i ceglane), fokarium oraz pozostałości bunkrów w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, czyli niemal na samym cyplu. Na Helu jest przepięknie, a jeżeli masz mało czasu, to przespaceruj się promenadą na cyplu.
Kiedy przyjechać – latem Hel jest pełny plażowiczów, wczasowiczów i windsurferów (jeżeli możesz, to dojedź na półwysep koleją, bo drogi bywają koszmarnie zakorkowane; ciekawym rozwiązaniem jest też tramwaj wodny z Gdyni).
Czego mam się spodziewać w Świnoujściu – wyjątkowego miasta, bo położonego na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór, a trzeba jeszcze doliczyć kilkadziesiąt mniejszych
Co robić – wybierz się na świetną, szeroką i długą plażę, do Parku Zdrojowego i wejdź na najwyższą w Europie latarnię morską. Świnoujście to również świetne miejsce wypadowe do rowerowych wypraw w głąb wysp Uznam i Wolin. Możesz też pokusić się o wizytę u sąsiadów, obejrzeć niemieckie miasteczka i wypróbować tamtejsze plaże. Przez granicę prowadzi promenada, która pozwoli Ci na krótszy lub dłuższy spacer. Wskazówka dla romantyków i par: plaża w Świnoujściu to znakomite miejsce na obserwowanie wschodów i zachodów słońca. Miłośnicy wodnych zabaw odwiedzą Baltic Park Molo Aquapark, lubiący spojrzeć na świat z góry wejdą po 308 schodach na latarnię morską, a spragnieni jodu pospacerują alejkami przypominającego las parku zdrojowego. Ciekawym miejscem jest też Fort Gerharda, czyli świetnie zachowane XIX-wieczne pruskie umocnienia nadbrzeżne. Część osób będzie się pewnie chciała przejechać nowym, najdłuższym podwodnym tunelem w Polsce, łączącym Uznam i Wolin (1780 m).
Kiedy przyjechać – to spore miasto, które nie zasypia na zimę, zatem wybór pory roku należy od Twoich preferencji
Czego mam się spodziewać w Gdańsku, Sopocie i Gdyni - nie zabraknie Ci atrakcji nawet podczas deszczowej pogody.
Co robić – Gdańsk to przepiękne stare miasto (które się nie kończy i nie zaczyna na ulicach Mariackiej i Długiej oraz Dworze Artusa) i wiele obiektów kultury, kieszonkowy urokliwy Sopot słynie z najdłuższego w Europie mola, „monciaka”, Opery Leśnej, klubów, a w nowoczesnej, portowej Gdyni turystów urzeka Orłowo i modernistyczna architektura. W Trójmieście coś dla siebie znajdą dzieci (np. aquapark w Sopocie), miłośnicy historii (Muzeum II wojny światowej i Europejskie Centrum Solidarności), marynistyki (żaglowiec Dar Pomorza i niszczyciel ORP Błyskawica w Gdyni) oraz aktywnego wypoczynku (np. trasy rowerowe i narciarskie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym). Możesz zajrzeć do zoo w Gdańsku, zobaczyć historyczne Westerplatte i odpocząć na plażach Jelitkowo i Stogi.
Kiedy przyjechać – jak lubisz, bo Trójmiasto jest atrakcyjne przez cały rok. W lipcu pełne turystów (przede wszystkim Sopot i Gdańsk), jednak wystarczy zejść z najbardziej uczęszczanych tras, żeby znaleźć więcej ciszy; wiosną i jesienią nadal jest ciepło, co sprzyja spacerom, a zimą schronisz się przed chłodem w niezliczonych barach i klubach.
Czego mam się spodziewać w Jastrzębiej Górze – to popularny letni kurort i najbardziej na północ wysunięta część Polski
Co robić – sprawdź piękną plażę, ale na tym nie koniec: tuż nad nią wznosi się wysoki klif ze wspaniałym widokiem, możesz też spacerować Promenadą Światowida i eksplorować pobliskie rezerwaty przyrody. O tym, że jest to najbardziej wysunięty na północ punkt Polski, zaświadcza Obelisk Gwiazda Północy z informacją o odległości do różnych miast w Europie. W Muzeum Figur Woskowych można sobie zrobić zdjęcie z Michaelem Jacksonem, Bruce Lee czy Robertem Lewandowskim. W mniej słoneczne dni turyści wchodzą na latarnię morską w Rozewiu lub zanurzają się w Nadmorskim Parku Krajobrazowym czy wąwozie Lisi Jar. Dodatkowe zalety Jastrzębiej Góry: bliskość półwyspu Helskiego i Trójmiasta.
Kiedy przyjechać – każda pora roku będzie dobra, zimą przyjeżdżają tu miłośnicy pustych plaż i jodu, wiosną osoby szukające nad morzem pierwszych ciepłych dni, jesienią wciąż można liczyć na ładną pogodę, a ceny kwater są niższe
Czego mam się spodziewać w Jarosławcu – słyszeliście nazwę „polski Dubaj”? To właśnie tutaj jest najbardziej nietypowa (bo sztuczna) plaża nad Bałtykiem
Co robić – przede wszystkim łapać słońce, leżąc na jedynej takiej plaży w Polsce (5 hektarów piasku przepompowanego z dna morza, aby chronił wybrzeże przed falami) oraz spiąć się na klify i do woli napawać widokiem Bałtyku. Zajrzyj też do Muzeum Bursztynu (możesz tam znaleźć bursztyn i zabrać do domu) i podziwiaj spektakularny widok ze szczytu ceglanej latarni morskiej z 1838 roku (33 metry!). Jeżeli nie ma dobrej pogody na plażowanie, to świetnym sposobem na rozrywkę dla całej rodziny będzie Aquapark Panorama Morska.
Kiedy przyjechać – każda pora roku będzie dobra, aby podziwiać krajobrazy i spacerować brzegiem morza
Czego mam się spodziewać w Międzyzdrojach – to kurort zwany polskim Hollywood, który ma do zaoferowania zaskakująco wiele atrakcji
Co robić – poczuj się jak celebryta i przespaceruj Promenadą Gwiazd, na której aktorzy i aktorki odcisnęli dłonie, możesz też odwiedzić Muzeum Figur Woskowych jednak na tym nie koniec – rekomendujemy wycieczki do niezwykłego Wolińskiego Parku Narodowego, obejrzenie Jeziora Turkusowego, a widoki z wysokiego na niemal stu metrów klifu (Kawcza) z pewnością zapadną Ci w pamięć. Rodziny chętnie odwiedzają oceanarium z dużą liczbą gatunków ryb i koralowce w każdym akwarium oraz Bałtycki Park Miniatur.
Kiedy przyjechać – miasteczko eksploduje podczas lipcowego Festiwalu Gwiazd, zdecydowanie spokojniej jest poza sezonem (można całkiem swobodnie przejść Promenadą Gwiazd), a widok zimowego morza jest bezcenny (zabierz ze sobą termos).
Czego mam się spodziewać w Krynicy Morskiej – szerokiej plaży, natury i okazji do uprawiania sportów wodnych
Co robić – to jedno z niewielu miejsc na wybrzeżu, gdzie woda jest tak ciepła (plaża rozciąga się przy Zatoce Gdańskiej), jednak na tym nie koniec zalet Krynicy Morskiej. Latem możesz wejść na latarnię morską (26,5 metra, znakomity widok na Bałtyk, Mierzeję Wiślaną, Frombork), oglądać kutry, jachty i promy w portach: morskim i nad Zalewem Wiślanym. Całe miasto znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, więc nie zabraknie Ci pięknych widoków (możesz wejść na Wielbłądzi Grzbiet, czyli najwyższą wydmę na mierzei), a szczęściarze zobaczą rzadkie, chronione ptactwo (na Górze Pirata jest 7-metrowa wieża obserwacyjna). Z pewnością znajdą się chętni, żeby usiąść na Czerwonej Ławeczce zakochanych lub przespacerować się ulicą Teleekspresu. W dzień z gorszą pogodą można wybrać się na wycieczkę do Gdańska, Elbląga lub Fromborka.
Kiedy przyjechać – jeżeli chcesz poleżeć na plaży i popluskać się w wodzie, to oczywiście najlepsze będzie lato. Wczesną jesienią jest nadal ciepło, a spacerowanie po pustych plażach i podziwianie zamarzniętego Zalewu Wiślanego to już gratka dla miłośników zimowego morza.
Aby dowiedzieć się więcej o każdej z wymienionych miejscowości nadmorskich, odwiedź ich lokalne portale internetowe: