noclegi nad morzem

POLEĆ:

Historia Stegny

Sześć wieków temu po raz pierwszy pojawiła się informacja o Stegnie.

We wczesnym średniowieczu przebiegał w rejonie wsi szlak handlowy w kierunku Królewca. Pierwsza wzmianka o Stegnie pochodzi z 1432 r. W tamtym czasie obecna miejscowość skupiała w sobie dwie osady z dwoma różnymi ośrodkami. Jeden nad brzegiem morza, drugi zlokalizowany w okolicach kościoła. Mieszkańcy pierwszej byli rybakami. Na przestrzeni wieków zmieniała swoich właścicieli.

Steegen (nazwa pochodząca od „stogu” siana) była siedliskiem rybaków pomorskich, natomiast w Kobbelgrube (nazwa wywodząca się od stadniny zajmującej się hodowlą klaczy) znajdował się wzmiankowany w 1465 r. kościół.

Podobno pod koniec wojny trzynastoletniej, w 1465 r. przebywały tu delegacje: polska (w jej składzie zasiadał m.in. Jan Długosz) oraz krzyżacka, omawiające warunki II pokoju toruńskiego.

Po I rozbiorze Polski zaanektowały ją Prusy, potem znalazła się w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Podczas II wojny światowej włączona do III Rzeszy, w 1945 roku powróciła do Polski, by po lokalnych zmianach administracyjnych funkcjonować po dzień dzisiejszy jako wieś rybacka i kąpielisko morskie położone w województwie pomorskim, powiecie nowodworskim, gminie Stegna, nad Zatoką Gdańską w rejonie Mierzei Wiślanej.

Zabytki

Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został w latach 1681–1683 na fundamentach jeszcze starszego, gotyckiego kościoła. Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej znajduje się w centrum miejscowości. Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną, na której widnieje data 1683. We wnętrzu znajdują się unikatowe podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy.

MASZ PYTANIE? czekamy na kontakt: tel. 530-100-055 (pon-pt, 8:00-16:00), email: biuro@akcept.eu
© Wakacje nad morzem 2000 - 2017 | AKCEPT.eu | Korzystanie z serwisu wiąże się z akceptacją REGULAMINU.
Firma AKCEPT, właściciel www.nadmorzem.com, nie odpowiada za treści ogłoszeń przekazanych przez właścicieli obiektów.