noclegi nad morzem

  • noclegi nad morzem
  • Atrakcje nad morzem
  • Imprezy nad morzem
  • Imprezy nad morzem
  • Imprezy nad morzem
POLEĆ:

Historia Stegny

Sześć wieków temu po raz pierwszy pojawiła się informacja o Stegnie.

We wczesnym średniowieczu przebiegał w rejonie wsi szlak handlowy w kierunku Królewca. Pierwsza wzmianka o Stegnie pochodzi z 1432 r. W tamtym czasie obecna miejscowość skupiała w sobie dwie osady z dwoma różnymi ośrodkami. Jeden nad brzegiem morza, drugi zlokalizowany w okolicach kościoła. Mieszkańcy pierwszej byli rybakami. Na przestrzeni wieków zmieniała swoich właścicieli.

Steegen (nazwa pochodząca od „stogu” siana) była siedliskiem rybaków pomorskich, natomiast w Kobbelgrube (nazwa wywodząca się od stadniny zajmującej się hodowlą klaczy) znajdował się wzmiankowany w 1465 r. kościół.

Podobno pod koniec wojny trzynastoletniej, w 1465 r. przebywały tu delegacje: polska (w jej składzie zasiadał m.in. Jan Długosz) oraz krzyżacka, omawiające warunki II pokoju toruńskiego.

Po I rozbiorze Polski zaanektowały ją Prusy, potem znalazła się w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Podczas II wojny światowej włączona do III Rzeszy, w 1945 roku powróciła do Polski, by po lokalnych zmianach administracyjnych funkcjonować po dzień dzisiejszy jako wieś rybacka i kąpielisko morskie położone w województwie pomorskim, powiecie nowodworskim, gminie Stegna, nad Zatoką Gdańską w rejonie Mierzei Wiślanej.

Zabytki

Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został w latach 1681–1683 na fundamentach jeszcze starszego, gotyckiego kościoła. Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej znajduje się w centrum miejscowości. Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną, na której widnieje data 1683. We wnętrzu znajdują się unikatowe podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy.

Dodaj obiekt do nadmorzem.com Dodaj obiekt do nadmorzem.com Dodaj obiekt do nadmorzem.com
MASZ PYTANIE? czekamy na kontakt: tel. 509804618, email: info@nadmorzem.com
© Wakacje nad morzem 2000 - 2017 | INKRE.pl | Korzystanie z serwisu wiąże się z akceptacją REGULAMINU.
Firma INKRE, właściciel www.nadmorzem.com, nie odpowiada za treści ogłoszeń przekazanych przez właścicieli obiektów.