Stegna

Stegna położona w województwie pomorskim, oblewana przez wody Zatoki Gdańskiej wprawdzie nie jest największą polską wsią, jest za to wsią w której można swobodnie oddychać dosłownie i w przenośni. To urocza miejscowość u nasady Mierzei Wiślanej.

Kuter na plaży w Stegnie

Kuter na plaży w Stegnie

Stegna nie chce ograniczać lecz dawać zdrowy oddech, a oddychać tu podobno jest czym. To rejon bogato wyposażony w jod. Kiedy dodamy do tego codzienne słońce, na tym obszarze biorąc pod uwagę całą Polskę mamy największe nasłonecznienie, i kilka innych ważnych drobiazgów, otrzymujemy zachęcające miejsce do spędzenia tam naszego cennego czasu.

Pozostałe atuty Stegny każą nam umiejscowić ją w szeregu obszarów sielskich i spokojnych. Do czystej, cieplejszej wody, równie czystego powietrza, wiecznego słońca musimy dodać szeroką na 10 km piaszczystą plażę. Takiego piasku nad uroczym ale kamienistym Morzem Śródziemnym nie zobaczycie. Tylko nad polskim wybrzeżem możecie zakopywać nogi w piasku i jednocześnie ćwiczyć z rzadka używane niektóre partie mięśni stóp.

 To pierwszy plan wakacyjnego obrazu, na kolejnych majaczą wysokie sosnowe drzewa, a w oddali słychać głos ptactwa i zwierzyny dobiegający z pobliskiego rezerwatu. Rezerwat Mewia Łacha powstał w 1991 roku, aby chronić miejsca gniazdowania ptactwa wodnego. Możemy tu spotkać mewy, rybitwy, siewkowce. To jedno z takich miejsc, gdzie można zobaczyć nad głową zamiast nieba morze ptaków. Rezerwat znajduje się w gminie Stegna w sąsiedztwie Mikoszewa.

Atrakcje Stegny

Kto zasłuchany w ciszę i zapatrzony w krajobraz będzie miał ochotę na odmienny klimat zawsze może wziąć udział w organizowanych na miejscu lokalnych imprezach artystycznych. Powrót do spokojniejszej atmosfery, ale niepozbawionej uniesień zapewni wizyta w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa

Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy, który organizuje Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Hotele, kwatery prywatne zapraszają na noclegi, kto chce może wybrać na przykład położony 400 m od piaszczystej plaży camping oferujący: nowoczesne sanitariaty, nieustanny strumień ciepłej wody, rozwiniętą sieć gastronomiczną, place zabaw, jednym słowem dla każdego coś odpowiedniego.

Komu Stegna już się znudzi, choć naprawdę mocno nad tym znudzeniem trzeba by popracować, może potraktować ją jako dobre miejsce wypadowe w inne rejony. 50 km dzieli Stegnę od Trójmiasta, 35 od Malborka i Elbląga. Kolejką wąskotorową w wagonikach Żuławskiej Kolei Dojazdowej można udać się do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa czy Mikoszewa.