noclegi nad morzem

  • noclegi nad morzem
  • Atrakcje nad morzem
  • Imprezy nad morzem
  • Imprezy nad morzem
  • Imprezy nad morzem
POLEĆ:

Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia morska w Czołpinie jest nieliczną latarnią umieszczoną samotnie z dala od mniejszych lub większych siedzib ludzkich. To prawdziwe latarniane odludzie. Latarnia usadowiona jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego na zalesionej wydmie o wysokości 56 m n.p.m. w odległości 1 km od morza.
Latarnia morska w Czołpinie
Latarnia Morska w Czołpinie - fot. M.WIRKUS 2010

Co tam świeci? - Źródłem światła jest układ optyczny składający się z żarówki o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela o średnicy 1,8 m i wysokości 2,75 m składającej się z 43 półpierścieni. Światło jest widoczne dookoła, ale jest wzmocnione przez soczewkę tyko od strony morza. Świeci 3s i 1s z przerwami 2s.

Jak wygląda ? - Latarnia w Czołpinie jest samotną, okrągłą wieżą położoną na wzgórzu, pośród iglastego lasu porastającego wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Budowla nie jest bardzo wysoka, lecz ciekawie zaprojektowana i utrzymana w dobrym stanie technicznym.

Jak dojechać ? - Czołpino leży w jednym z najodludniejszych miejsc nad naszym Bałtykiem - w środku Słowińskiego Parku Narodowego, między Łebą i Ustką. Żeby tam dojechać z Rowów należy dojechać do miejscowości Gąbino skierować się na Smołdzino i Kluki. W Smołdzinie (warto wejść na górę Rowokół - wieża widokową)kierujemy się na Kluki. Na kilka km przed Klukami - Skansen Słowińców - jest drogowskaz na Czołpino i dalej przez wąską i kręta asfaltową drogą dojeżdżamy do strzeżonego parkingu, na którym trzeba zostawić samochód. Dalej, piechotą wchodzimy w obszar rezerwatu. Mamy przed sobą około 30 minut marszu. Z początku trzeba się cofnąć w kierunku z którego przyjechaliśmy około 200m, a później skręcić w prawo na północ. Idąc nieutwardzoną drogą możemy podziwiać wspaniały dziko rosnący las. Pod koniec wędrówki droga staje się dość stroma, ale na szczycie czeka na nas nagroda - piękna latarnia.

Historia latarni - W 1872 roku między jeziorami Gardno i Łebsko, na jednaj wielu wysokich wydm znajdujących się w mało dostępnym terenie, rozpoczęto budowę latarni. Materiały do jej budowy dostarczano drogą morską, a prace budowlane zakończono na początku roku 1875. Wieża latarni u podstawy ma 7 m średnicy, a wysokość ponad 25 m. Pierwotnie na latarni była zainstalowana lampa spalająca olej, którą w okresie międzywojennym (1926 r.) zmieniono na jedną z największych, cylindryczną soczewkę i elektryczną żarówkę. W latach 1993-94 przeprowadzano renowację latarni.

Podoba Ci się ta atrakcja ? Kliknij:

Komentarze użytkowników

MOŻESZ DODAĆ KOMENTARZ PRZEZ FACEBOOK.COM
MOŻESZ DODAĆ KOMENTARZ PRZEZ NASZ SYSTEM KOMENTARZY

Dodaj swój komentarz

Aby dodać komentarz, zaloguj się.

Dodaj obiekt do nadmorzem.com Dodaj obiekt do nadmorzem.com Dodaj obiekt do nadmorzem.com
MASZ PYTANIE? czekamy na kontakt: tel. 509804618, email: info@nadmorzem.com
© Wakacje nad morzem 2000 - 2017 | INKRE.pl | Korzystanie z serwisu wiąże się z akceptacją REGULAMINU.
Firma INKRE, właściciel www.nadmorzem.com, nie odpowiada za treści ogłoszeń przekazanych przez właścicieli obiektów.