Pobierowo

Gdyby tak przyjrzeć się pewnej miejscowości z lotu ptaka wyglądałaby niczym pled w kolorowe pasy. Pasmowy układ krajobrazu to znak wyróżniający Pobierowo, najbardziej wysuniętą na zachód miejscowość gminy Rewal.

Wróćmy do tych charakterystycznych pasów, które mają działać niczym wabik na turystów. Największy z nich w kolorze morskim to nasz rodzimy Bałtyk, okala go piaskowy kolor plaży, z nią sąsiaduje pas ostrego klifu Wysoczyzny Rewalskiej.

Nad klifem unosi się pas wydm z domieszką ciemnej zieleni, w postaci lasów sosnowych oraz mocny zapach ich żywicy. Drzewa pełnią ważną rolę ochrony całej okolicy przed wiatrami morskimi. Wysokie wydmy porasta bór sosnowy, jego bogactwo będziemy mogli podziwiać odwiedzając go osobiście przy pomocy własnych nóg, z góry nie zobaczymy jego bujnego wnętrza.

Kilka słów o Pobierowie

Osobna, kolorowa bajka to dolina przymorska gdzie zakłuje nas w oczy czerń torfu mieszająca się z zielenią porastających go łąk. W samym centrum miejscowości nie zabraknie innych pasów.

Pas główny to przebiegająca z zachodu na wschód ulica Grunwaldzka, mierząca prawie 4 km. Ile na takim obszarze może zmieścić się punktów gastronomicznych? Na retoryczne pytanie odpowiemy jednym słowem, dużo. Dużo to również słowo występujące w zestawie słów związanych z bazą noclegową. Pobierowo jest pod tym względem najlepiej wyposażoną miejscowością gminy Rewal, dlatego znajdziemy tu ośrodki wczasowe, wypoczynkowe, pokoje gościnne, domki letniskowe, pola namiotowe. Pobierowo promuje aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

Mamy do dyspozycji różnorodne imprezy sportowe: Międzynarodowe Młodzieżowe Mistrzostwa Polski o Puchar Bałtyku w Siatkówce Plażowej, Akademia Słońca - Strefa Aktywnego Wypoczynku, Windsurfing Euro Challenger, Mistrzostwa Polski w Przeciąganiu Liny Nocą, ponadto koncerty muzyczne, festyny, regaty żeglarskie. Jak widać mnoga jest liczba kulturalnych i sportowych atrakcji tego miejsca, a przecież to nie wszytko.

Co z wypoczynkiem innej natury, spokojniejszym? Jest możliwy w formie spaceru po plaży, lesie. Tyle jest tu bogactwa krajobrazowego, że można po prostu iść przed siebie oglądać i wąchać otaczający nas krajobraz, nieważne w jakiej kolejności. Kolejność podpowie nam indywidualne zapotrzebowanie. Może będziemy chcieli wybrać jakiś szlak turystyczny. Na przykład niebieski szlak zwany Szlakiem Pobrzeża Rewalskiego, który zapewni nam towarzystwo kilku pomników przyrody. Albo czerwony szlak zwany Szlakiem Nadmorskim, który jest częścią Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Poprowadzi nas wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku.

Na uwagę zasługuje fakt, że miejscowość bardzo dobrze wypełnia europejskie standardy ekologiczne, za co słusznie zasłużyła na certyfikat międzynarodowego programu fundacji na rzecz edukacji ekologicznej FEE Błękitna Flaga. Celem programu jest propagowanie ochrony środowiska w nadmorskich miejscowościach, kąpieliskach, zaś Pobierowo jest przykładem na to że promocja tego typu naprawdę jest możliwa i to z jakim skutkiem.