Niechorze

Ktoś może powiedzieć, że to nudne, kolejna miejscowość, której północny kraniec kąpie się w Morzu Bałtyckim. Należy raczej uznać to za podstawowy atut dla miejscowości nadmorskiej spełniającej rolę kurortu i kąpieliska. Niejedyny to atut jak przypomina mapa.
Widok z latarni morskiej
Widok z latarni morskiej - fot. M.WIRKUS 2010

Niechorze również swe południowe krańce zanurza w wodzie, tym razem jeziora Liwia Łuża. Woda jest atutem, ale jednocześnie miejscem różnicującym miejscowość ze względu na wiek. Część starsza, zachodnia, która dotyka wysokiego klifu pamięta odległe czasy, wschodnia przylegająca do jeziora niekoniecznie.

Niechorze

Najpierw zaglądamy na wysoki klif, by upewnić się, że widok i atrakcje nas nie zawiodą. Mamy więc piaszczystą, szeroką jak zwykle plażę, lasy sosnowo-brzozowe, jedynie słuszne powietrze i różnorodne atrakcje związane z wypoczynkiem wodnym: motorówki, skutery, zjeżdżalnie.

Baczni obserwatorzy plażowego życia zaproszeni są na plażowe mola. Są w Niechorzu w sumie 3, więc jest gdzie pospacerować, nie tylko w celach obserwacyjnych. Zdarzyć się może, że podpłynie do nas niewielki wycieczkowy statek i zabierze nas na wycieczkę po morzu. Komu nie w smak rejs, i woli sam przejąć ster czekają na niego kajaki. Komu w ogóle myśl o poruszaniu się psuje nastrój zawsze może przyjrzeć się z bliska bazie rybaków zlokalizowanej na plaży. Zawsze jest szansa na rybkę i rybacką opowieść.

Atrakcje sportowe co roku zapewniają odbywające się na plaży Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Na plażę trafić bardzo prosto, wystarczy zwiedzając aleję Bursztynową, główną ulicę Niechorza, skręcić w jakąś boczną uliczkę. Wszystkie tutejsze uliczki doprowadzą nas do wody.

Atrakcje w Niechorzu:

  • Latarnia Morska - niezwykła latarnia położona na klifie nad morzem. Z jej wieży zobaczymy cały urok wybrzeża w okolicach Niechorza.
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego - znajdziemy tu wszystko co jest związane z morzem i rybakami.
  • Dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej - to tu możemy wsiąść w uroczą kolejkę wąskotorową i zobaczyć uroki okolic.
  • szlak turystyczny: Szlak Liwiej Łuży - biegnący wokół rezerwatu jeziora Liwia Łuża, tak żeby podpatrzeć uroki natury.