Międzyzdroje

Gdyby tak wypuścić z okna naszych domów ptaka, który miałby doprowadzić nas do Międzyzdrojów byłby to z pewnością bielik. Miasto od wschodu i południa graniczy z Wolińskim Parkiem Narodowym, którego symbolem jest właśnie bielik.

Spotkamy go w wolierach obok Muzeum przyrodniczego WPN czy w Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Może w tej sytuacji niech stanie się on naszym przewodnikiem po tym urokliwie położonym na wyspie Wolin oraz nad Morzem Bałtyckim mieście. Zanim bielik doprowadzi nas w bardziej odległe rejony, które są mu bliskie, w których lubi przebywać przyjrzyjmy się miastu i jego mieszkańcom.

Międzyzdroje

To miasto nastawione na turystów, nawet więcej, na bardzo znanych turystów, których w tej sytuacji nazwać należy gwiazdami polskiego kina i estrady. Przybywają do tego miejsca jako turyści, którzy chcą po prostu odpocząć lub jako uczestnicy Festiwalu Gwiazd. Podziwiani przez zwyczajnych zjadaczy chleba mają swoją Aleję Gwiazd, gdzie znajdują się odciski ich dłoni. Nie tylko oni spędzają czas spacerując po molo o długości 395 m. Na jego krańcu zamajaczy nam przed oczyma przystań dla turystycznych statków, które płyną stąd do Świnoujścia czy niemieckich, nadmorskich miejscowości. Molo poprzedza pasaż handlowy, wyposażony w bary, różnorodne knajpki. Spotkamy je także na plaży, która cieszy się rewelacyjną opinią turystów. Nie należy do najszerszych na wybrzeżu, ale jeśli coś może mieć pochodzenie niebiańskie to ma je z pewnością piasek w Międzyzdrojach.

Na plaży najadać się zbytnio nie należy bo ominą nas inne atrakcje związane z aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tu wypożyczalnie rowerów wodnych, sprzętu do windsurfingu, skuterów wodnych.

Po wizycie na molo i plaży czas na promenadę, samo serce kurortu. Panorama miejsca jest bardzo zróżnicowana, liczne punkty gastronomiczne, w zasięgu wzroku pensjonaty, hotele a wśród nich wizytówka miasta luksusowy hotel Amber Baltic, czy wspomniana wcześniej Aleja Gwiazd.

Chwilę wytchnienia od gwaru zapewni park zdrojowy im. Fryderyka Chopina ze swymi ławeczkami, fontannami. Na jego terenie kulturalne serce miasta, sprawca wszelakich imprez czyli Międzynarodowy Dom Kultury niegdyś dom zdrojowy. O morskim klimacie przypomni nam wschodni kraniec promenady, zwieńczony bazą rybacką. Teraz oddalimy się nieco z centrum by podziwiać okoliczną przyrodę i jej mieszkańców.