Kołobrzeg

Kołobrzeg to 50-tysięczne, miasto - uzdrowisko, leżące przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku, to morski port handlowy, rybacki, pasażerski i wojenny. Ale od dawien dawna Kołobrzeg przyciąga tysiące turystów urokiem plaż, specyficznym mikroklimatem i atrakcjami wakacyjnego kurortu.

Trafiają wiec tu i starzy i młodzi. Starzy aby leczyć jodem spracowane ciała, a młodzi by w dzień leżeć plackiem na piaszczystych plażach a nocą do białego rana używać do woli. Ale gdzie granica czy ktoś stary czy młody to już zależy od właściwej osoby. :)

Kołobrzeg Historia

Kołobrzeg to jedne z najstarszych Polskich miast. Osada znana była już w VIII w., choć ówczesna lokalizacja grodu nie miała nic wspólnego z dzisiejszymi granicami miasta. Pierwotny Kołobrzeg znajdował się wyżej rzeki Parsęty, około czterech kilometrów od brzegu Bałtyku, w miejscu tym obecnie znajduje się wieś Budzistowo. Tam też znajduje się najstarszy zabytek, Kościół św. Jana. Wymieniany jest w źródłach pisanych już w 1222 roku. Ranga grodu wzrosła znacznie, kiedy to w 1000 roku Bolesław Chrobry i cesarz Niemiec Otton III, na zjeździe w Gnieźnie, ustanowili w Kołobrzegu biskupstwo. W 1255 roku wydano dokument o nowej lokalizacji miasta, w granicach zbliżonych do obecnego śródmieścia. Miasto czerpało zyski głównie z warzelni soli. W XV wieku stało się członkiem Hanzy, potężnej organizacji miast portowych położonych nad Bałtykiem. Więcej...

Uzdrowisko Kołobrzeg

Uzdrowisko Kołobrzeg. Mikroklimat, źródła solankowe, borowina, plaża ze złotym piaskiem, duże nasłonecznienie, aerozol unoszący się w pobliżu nadmorskiego brzegu, wszystko to zadecydowało, iż Kołobrzeg zdobył uznanie najznakomitszego uzdrowiska nad Bałtykiem. Uzdrowisko Kołobrzeg leczy: schorzenia dróg oddechowych, krążenia i narządów ruchu, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii (głównie cukrzycy), a u dzieci schorzenia dróg oddechowych, w tym astmę oskrzelową, zaburzenia endokrynologiczne (otyłość, cukrzyca, choroby tarczycy) oraz alergiczne schorzenia skóry.