Karwia

Jeśli mielibyśmy przeprowadzić zawody dotyczące szerokości plaż miejscowości polskiego, bałtyckiego wybrzeża, to Karwia znalazłaby się w zdecydowanej czołówce.
Oczywiście nie będziemy chodzić z linijką w ręku, ale na pierwszy rzut oka, na plaży spokojnie można uskuteczniać biegi, od wydm porośniętych sosnowym lasem aż do morskiego brzegu.
Na tym chyba polega cały jej urok, wiaterek smagający twarz, nieznośne słonko, które każe mrużyć oczy i ta szeroka, złota plaża, a obok te wydmy porośnięte sosnami, które wraz z morzem szumią nam w uszach zastępując niejeden utwór muzyczny. Cisza, spokój, przestrzeń, naturalny często wydający się surowym krajobraz. Tak chyba najprościej i najszybciej scharakteryzować można Karwię.

Historia Karwii

Karwia może poszczycić się ciekawą historią prywatną. Zaczęła się jako wieś rybacka. Sprowadzono na jej tereny holenderskich osadników, którzy zaradzić mieli kwestii regulacji okolicznych bagien. Wiedli tu spokojny żywot przez kilka stuleci, pielęgnując swój ojczysty język i wyznanie.
Wprawdzie holenderskich wiatraków tu nie pozostawili (może staną nasze rodzime), ale za to niecodzienny w tej okolicy system zabudowy. Zaś pamiątkę po ich bytności na tym terenie zostawili Kaszubi w słownictwie, nazywając te tereny Holadrami. Mijały wieki, tutejsza ludność rosła w swej liczbie. Przykładowo w 1678 roku Karwia liczyła 39 mieszkańców, a w 1849 roku było ich 200.
Na początku XX wieku na zachód od miejscowości wybudowano ogromną tamę, dzięki której Karwia nie musiała obawiać się powodzi i mógł rozpocząć się jej rozwój jako kurortu turystycznego, od jakiegoś czasu w granicach administracyjnych Władysławowa. Tama dzisiaj stanowi obiekt wycieczek pełniąc zabytkową rolę. Karwia zaś licząca koło 931 mieszkańców z rozbudowaną bazą noclegową, pełną prywatnych kwater, pensjonatów, pól namiotowych i kempingowych jest miejscem kuszącym turystycznie. Ach ta jej piękna, szeroka plaża...