Helskie Militaria

Wjeżdzając na Hel jeszcze do lat 90 tych. XX w. trzeba było przedrzeć się przez wojskowe rogatki. Miasto było w pełni zmilitaryzowane, pełno było wojska, zasieków - terenów określonych jako tajne przez poufne. Całe szczęście że już tego nie ma, a pozostałości powojskowe służą teraz turystom.

Patrząc na mapę można z łatwością stwierdzić co przyciągało wojskowych na Hel. Miasto na końcu mierzei Helskiej stanowiło jakby "bramę" do portów w Gdańsku, a później także w Gdyni. Wielkie prace odbywały się tu już od lat 20-30 XX w. gdy powstawał RUH czyli Rejon Umocniony Hel, powstał port wojenny, Niemcy w latach II wojny światowej umieścili tu jedną z największych baterii armat stacjonarnych ówczesnych czasów, po wojnie rozkwitały różne pomysły na obronę Polski w razie napaści wojsk zachodnich.

Hel najbardziej wsławił się 32 dniami obrony w 1939 roku - poddał się dopiero 2 października, gdy jasne było, że dalsza obrona jest beznadziejna: 30 września poddała się Warszawa i padł Modlin.

Muzeum Obrony Wybrzeża

Aby zachować (chociaż w części) ten wojskowy charakter miasta powstało w 2006 roku Muzeum Obrony Wybrzeża powołane przez  Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu". Muzeum nosi imię komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, bohaterskiego obrońcy Helu.

Siedzibą muzeum są dwa największe obiekty ze znajdujących się na tym terenie: wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein. Ta monstrualna bateria o kalibrze 406 mm z 1940 roku, to największa z baterii nadbrzeżnych świata składa się z 6 obiektów: wieży kierowania ogniem, 2 schronów amunicyjnych, 3 stanowisk artyleryjskich. Załogę każdego ze stanowisk stanowiło 88 marynarzy.

W stanowisku 2 baterii mieści się skansen wojskowy artyleryjski, Muzeum Obrony Wybrzeża, strzelnica wojskowa, do Magazynów Artyleryskich - w których znajduje się oddział muzeum poświęcony kolejnictwie czyli Muzeum Kolei Helskich - można dotrzeć kolejką wąskotorową (bilet 5 zł). Po drugiej stronie ulicy znajduje się wieża kierowania ogniem.

Muzeum opiekuje się także stanowiskiem aryleryjskim na helskim cyplu czyli Baterii im. Heliodora Laskowskiego a dokładnie - stanowisko nr 4 baterii Laskowskiego

Podoba Ci się ta atrakcja ? Kliknij:

Komentarze użytkowników

MOŻESZ DODAĆ KOMENTARZ PRZEZ FACEBOOK.COM
  • noclegi nad morzem
  • Atrakcje nad morzem
  • Imprezy nad morzem
  • Imprezy nad morzem
  • Imprezy nad morzem
apartamenty w rowach