Grzybowo

Grzybowo dzieli od Morza Bałtyckiego zaledwie 300 m i to czego... ciepłego, aksamitnego piasku, rozsypanego po szerokiej plaży.

Grzybowo usytuowane zaledwie 6 km od Kołobrzegu szczyci się swym depresyjnym położeniem. Powód do dumy jest uzasadniony, woda na tym obszarze jest zdecydowanie cieplejsza, a to oznacza milsza sercu turysty. Wszystko to dzięki usytuowaniu na terenie tzw. Depresji Grzybowskiej.

Morze Bałtyckie tworzy w tych okolicach Zatokę Grzybowską o długości 7 km i wciętej w ląd na 800 m. Taki zestaw zapewnia dość nieregularną linię brzegową i stąd wodne ciepełko. Kto ma ochotę na plażę naturystyczną powinien odwiedzić rejony plaży między Grzybowem a Dźwirzynem.

Ciepło robi się na sercu turysty i z innych powodów, bo dobrze tu karmią, sieć gastronomiczna jest należycie rozwinięta. Dobrze też dbają o spokój i odpoczynek turysty. Gwarantuje je słuszna sieć noclegowa. Składają się na nią ośrodki wczasowe, kwatery prywatne, agroturystyka.

Kolejny poważny argument skłaniający do odwiedzin Grzybowa wyrazić można słowami - turysto nie zaznasz w tym miejscu nudy. Tutejsza rozrywka ma charakter różnorodny. Zacznijmy od sławnego, sierpniowego Jarmarku Ceramicznego. Trwa całe dwa dni, w ciągu których prowadzone są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie, plastyczne. To prawdziwe wyzwanie dla każdego, gwarantujące twórczy i pięknie spędzony odpoczynek.

Letnia pora to czas sprzyjający koncertom muzyki kameralnej, które usłyszymy w Parafialnym kościele w Grzybowie. Nie może zabraknąć sportowych imprez, niektórym z nich za plener służyć musi oczywiście plaża. Wszyscy chętni zaproszeni są na Bursztynowy Turniej Otwarcia Lata na Orliku, Turniej w Piłkę Siatkową Diament Baltic Cup o Puchar Wójta Gminy Kołobrzeg rozgrywający się na plaży. Rekreację na łonie natury można uskuteczniać w formie wypadów, spacerów w położone w południowej części miejscowości fragmenty lasu sosnowo-olchowego.

Na północy rośnie wąski pas lasu nadmorskiego. W ogóle Grzybowo ma to szczęście leżeć w pobliżu przyrodniczych atrakcji. Dokładniej, od zachodu i północy miejscowość otacza Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski spełniający rolę obszaru ochronnego siedlisk programu Natura 2000.

Zaś na zachód od Grzybowa znajduje się Wybrzeże Trzebiatowskie będące obszarem ochronnym dla wielu gatunków ptaków. W samym Grzybowie możemy obejrzeć ciekawe okazy 8 dębów szypułkowych mierzących 18-20 m, o obwodach 240-430 cm. Są pomnikami przyrody i znajdują się pomiędzy ulicą Kołobrzeską a Cichą. Pasjonaci rowerów znajdą tu szlak dla siebie. Przez Grzybowo biegnie Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10.