Dźwirzyno

Dźwirzyno to malownicza miejscowość położona między brzegiem Bałtyku, a jeziorem Resko Przymorskie, nad cieśniną łączącą te wody - zwaną Kanałem Resko.
W promieniach słońca taniec ze słonym wiatrem, potem pola gorącego piasku zaplątane gdzieś w krainie Tysiąca i jednej sosny. Jej zapach mocny i ciężki, bojąc się zapomnienia, potajemnie chowa się w nozdrzach wędrowca. Wkrótce miesza się z wonią świeżo usmażonych ryb, lodów toffi i gofrów w polewie truskawkowej.

Dźwirzyno

Dźwirzyno to malownicza nadmorska miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, położona 13 km od Kołobrzegu, między brzegiem Bałtyku, a jeziorem Resko Przymorskie, nad cieśniną łączącą te wody - zwaną Kanałem Resko. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku, a jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie od słowiańskiego słowa "dźwirze", oznaczającego drzwi, wrota. Do XIX w. Dźwirzyno było wioską rybacką, w 1978 roku uzyskała status miejscowości uzdrowiskowej, co znacząco wpłynęło na jej dalszy rozwój. Obecnie mieszkańcy utrzymują się wyłącznie z turystyki.

Dźwirzyno znane jest z jednej z najpiękniejszych plaż na wybrzeżu i jednego z najczystszych morskich kąpielisk. Szeroka plaża - utworzona z drobniutkich, czystych i jasnych ziarenek piasku przechodzi w kierunku lądu w wysoki wał wydmowy, dochodzący do 16 m n.p.m. Wydmy porośnięte lasem sosnowym stanowią atrakcyjny element miejscowego krajobrazu. Miejscowość położona jest wzdłuż jednej, głównej ulicy Wyzwolenia. Warto zatrzymać się na niej dłużej, chociażby dla rosnących tu szesnastu ponad 250 - letnich dębów szypułkowych.