Dziwnów

W swym niebiesko-żółtym herbie ma białą mewę w locie i błękitnego mikołajka nadmorskiego. Kiedy zobaczymy taki znak rozpoznawczy będziemy pewni, że zawitaliśmy do Dziwnowa miejscowości wypoczynkowej, kąpieliska i portu morskiego w jednym.
Dziwnów nie narzeka na dostęp do wód jako miejscowość nadmorska ma ich w nadmiarze. Od północy otaczają go wody Morza Bałtyckiego przy ujściu cieśniny Dziwna, od południa Zalew Kamieński i Zatoka Wrzosowska wchodzące w skład cieśniny. Ze zróżnicowaniem wód idzie w parze zróżnicowanie położenia. W efekcie uzyskujemy miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie.

Dziwnów

Można powiedzieć, że Dziwnów to serce wybrzeża województwa zachodniopomorskiego bo znajduje się w jego centrum. Od południa leży nad wspomnianymi Zatoką Wrzosowską i Zalewem Kamieńskim, południowo-zachodnia część miasta znajduje się na wyspie Wolin, północno-wschodnia na Mierzei Dziwny. Jak w takiej sytuacji można tu się nudzić? Podstawowe zadanie turysty to chłonąć piękno tego krajobrazu niczym gąbka.

Już na samym wjeździe do miasta znajdzie się powód do zainteresowania tym miejscem. Trzeba wybrać jedynie drogę do Dziwnowa od strony Międzyzdrojów, wówczas na zachodnim skraju miasta przywita nas most zwodzony nad Dziwną łączący z wyspą Wolin. Miejmy tylko nadzieję, że nie będzie trzeba długo czekać, aby po nim przedostać się do miasta. Kiedy już uda nam się to zrobić, szybko zorientujemy się, że w szczególny sposób Dziwnów czci i pragnie się przypodobać polskim sportowcom. Dlaczego? Dysponuje własną i jedyną w swoim rodzaju Aleją Gwiazd Sportu w której posiadaniu są repliki medali słynnych sportowców.

W mieście organizowanych jest wiele imprez sportowych różnego typu, także o zasięgu międzynarodowym czego przykładem Międzynarodowy Bieg “Cztery mile Jarka” aby nie zapomnieć o tragicznie zmarłym, polskim olimpijczyku Jarosławie Marcu, reprezentującym Polskę w biegu na 400 m. Ponadto organizowane są fregaty żeglarskie, festyny, biegi przełajowe. Wszystko to dzieje się za sprawą Uczniowskiego Klubu Sportowego “Bałtyk”.