Dodano: 17:46, 05.09.2017

Rowerowy Gdańsk. Najlepsze trasy rowerowe w mieście

Rowerem po Gdańsku

Znudzony spacerami? Wskocz na rower i poznaj najciekawsze trasy turystyczne w Gdańsku: ścieżkę biegnącą wzdłuż wybrzeża Bałtyku, długodystansowy szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i trasę na granicy Lasów Oliwskich. Odkryj wszystkie atrakcje malowniczego Pomorza z perspektywy dwóch kółek i dowiedz się, dlaczego Gdańsk nazywany jest „Polskim oknem na świat”!

Z informacjami zebranymi przez pracowników sieci AccorHotels z pewnością najbliższy czas spędzisz aktywnie  – na rowerze!

Trasa rowerowa nad Bałtykiem

Najciekawsza, a zatem najchętniej uczęszczana trasa rowerowa w Trójmieście przebiega wzdłuż ulicy Jantarowej nad brzegiem Bałtyku. Wycieczkę rozpoczynamy na wysokości mola w Brzeźnie, kierując się w stronę Jelitkowa. Po drodze możemy zejść na plażę, żeby posłuchać szumu morza, odpocząć w promieniach słońca lub zjeść rybę w jednej z lokalnych smażalni, np. w Tawernie Klipper lub w Barze Karmazyn położonym na skraju Parku Jelitkowskiego. Warto również na chwilę zboczyć z trasy i przejechać przez nadmorski Park im. Ronalda Reagana, największy w Gdańsku teren zielony z nowoczesnymi ścieżkami rowerowymi i parkiem linowym Port Brzeźno. Zachował się w nim także schron stanowiska kierowania ogniem, który jest dostępny dla zwiedzających bez ograniczeń.

Oliwa i Lasy Oliwskie nad morzem

Trasę nadmorską opuszczamy w Jelitkowie, podążając ulicą Pomorską w kierunku historycznej Oliwy. Po drodze miniemy XVIII-wieczny Park Przymorze z zabytkowym drzewostanem, ale największą atrakcją na szlaku jest Park Oliwski z zabytkową Archikatedrą Oliwską. Ta trójnawowa bazylika o dwóch smukłych wieżach kryje w swoim wnętrzu kilkadziesiąt ołtarzy, zabytkowe żyrandole oraz baldachimy, a także płyty nagrobne i obrazy. Znajdują się tu również słynne organy oliwskie, jedne z największych w Polsce; posiadają 96 głosów, 5 manuałów, pedał i trakturę elektro-pneumatyczną. Doskonałym punktem wypadowym do zwiedzenia archikatedry oraz innych atrakcje w Oliwie będą usytuowane wzdłuż wybrzeża hotele w Gdańsku, np. Hotel Novotel Gdańsk Marina albo Hotel Mercure Gdańsk Posejdon.

W Parku Oliwskim natkniemy się ponadto na barokowy Pałac Opatów mieszczący Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także zabytkową Palmiarnię stanowiącą dom m.in. dla bananowców, kaktusów oraz aloesów. Na koniec warto zajrzeć do Groty Szeptów, nazywanej też Uszami Dionizosa. To ustawione naprzeciwko siebie akustyczne muszle, przed którymi – plecami do siebie – mogą stanąć dwie osoby i mówić szeptem, a mimo tego będą słyszeć się głośno i wyraźnie.

Park Oliwski opuszczamy ulicą Polanki biegnącą wzdłuż Lasów Oliwskich w kierunku Parku Jaśkowej Doliny. W XVII wieku wybudowano tu siedem dworków pełniących funkcję letnich rezydencji patrycjuszy. W Dworze III dzieciństwo spędził ojciec Schopenhauera, w Dworze VI nocował Napoleon Bonaparte. Do dziś zachowało się pięć z nich, ale nie wszystkie można podziwiać z bliska. W Dworze II – nazywanym Quellbrunn – obecnie mieści się Centrum Ekumeniczne Sióstr Brygidek.

Park Krajobrazowy w Gdańsku

Jeżeli zrezygnujemy z oglądania Lasów Oliwskich, możemy opuścić Oliwę ulicą Kwietną (na jej końcu znajduje się zabytkowa Kuźnia Wodna, w której obrabiano stal), kierując się do Złotej Karczmy. Trasa przebiega przede wszystkim drogami gruntowymi przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Początkowo szlak wiedzie przez Dolinę Czystej Wody, z której Drogą Marnych Mostów dotrzemy do pierwszych wzniesień. Po wjechaniu na serpentynę przed tzw. Starym Ogrodem zjeżdżamy Węglową Drogą w dół Doliny Zajączkowskiego Potoku. Na rozległej polanie możemy złapać oddech przy Diabelskim Kamieniu, granitowym głazie, pozostałości po skandynawskim lądolodzie. Podobno przed laty chłop z pobliskiej wsi ograł w tym miejscu diabła w karty, a ten ze złości uderzył w kamień, który rozpadł się na dwie części. Dalej szlak wiedzie Matariańską Drogą przez Dolinę Bobrów, a następnie Trawiastą Drogą aż do rogatek Złotej Karczmy.

Podoba Ci się ta wiadomość ? Kliknij:
Tagi: Gdańsk

Inne wiadomości