Dodano: 11:00, 09.12.2015

Nowe lwiątka w gdańskim zoo [Film]

fot. gdansk.pl
Wielka radość w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku Oliwie. Na świat przyszły kolejne 3 lwiątka - w tym roku w sumie już sześć. 

Wabią się Bastet, Freja i Aion. Jeden samczyk, dwie samiczki. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to na wiosnę 2016 roku po wybiegu lwów będzie chodziło stado złożone z dziewięciu lwów. 

W tej chwili kocięta są pod ścisłą opieką i kontrolą na zapleczu lwiarni. Dopiero w poniedziałek, 7 grudnia, zrobiono im pierwsze zdjęcia. Fizyczny kontakt z nimi ma tylko matka - lwica Tchibinda. Młode urodziły się na początku października, ale dyrekcja ZOO trzymała tę nowinę w tajemnicy, bo nie było pewności, że wszystkie przeżyją. Teraz zbliża się drugi groźny moment: kontakt z ojcem i przyjęcie do stada. W oliwskim ogrodzie zoologicznym myślą o tym z drżeniem serca, bowiem w zeszłym roku lew zagryzł jedną z młodych samic.

Jeśli nic złego się nie stanie, stadko gdańskich lwów rzeczywiście będzie imponujące. Prócz trojga dorosłych osobników jest trójka lwiątek urodzonych latem przez młodszą z samic, Berghi: Bolek, Lolek i Tola. Zaprezentowano je dopiero na początku października, dziś ważą po 20 kg, całe dnie spędzają na zabawie w towarzystwie swoich lwich rodziców. Bastet, Freja i Aion mają do nich niebawem dołączyć. Obecnie ważą od 4,5 kg do 4,85 kg i szybko rosną. Już na wiosnę ZOO może przeżywać najazd miłośników dzikich zwierząt.

Wiadomo jednak, że stado się nie utrzyma w tym kształcie dłużej niż do końca 2017 r. Młode samce będą dorastały, ojciec może stać się dla nich groźny, gdy zobaczy w nich konkurentów. Dlatego te trzy młode samce będą musiały znaleźć miejsce w innych ogrodach zoologicznych. Nie powinno być z tym problemu. Nie są to żadne mieszańce, ale rasowe lwy angolskie. Niejedno ZOO zechce mieć te piękne zwierzęta u siebie.

Podoba Ci się ta wiadomość ? Kliknij: