Dodano: 20:00, 29.12.2017

Jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo podczas rejsu?

Przed wypłynięciem w rejs powinno się przede wszystkim zadbać o rzecz podstawową – bezpieczeństwo każdego z uczestników. Musimy przykładać uwagę nawet do rzeczy, które mogą wydawać się błahostkami.

Na początek zwróćmy uwagę na to, czy każda osoba przebywająca na pokładzie potrafi dobrze pływać – może wydawać się to oczywiste, ale często się o tym zapomina – niejednokrotnie w rejs zabiera się ze sobą małe dzieci, które są nieobyte z wodą i wypadku sytuacji kryzysowej mogą one ulec atakom paniki. Dorośli, nie mający wcześniej styczności z żeglugą, również nie potrafią przewidzieć dokładnie swoich zachowań, dlatego właśnie musimy zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie – każdy z uczestników powinien mieć na sobie kamizelkę asekuracyjną. Pamiętajmy o tym, iż odpowiedzialność prawną za uczestników rejsu bierze na siebie kapitan jachtu.

Kolejnym obiektem naszego zainteresowania powinien być stan techniczny całości osprzętu, warto sprawdzić, czy linki nie są poplątane oraz, czy płótno żagli jest nieuszkodzone. Wszelakie przedmioty, które mogą przesuwać się po pokładzie należy przymocować na sztywno do stałych elementów – w wypadku potknięcia zredukuje to możliwość groźnego urazu. Bezsprzecznie ważnym jest też dobór odpowiedniego stroju – poradź wszystkim uczestnikom aby zaopatrzyli się w ciepłą odzież, gdyż pogoda nad wodą może zmienić się w mgnieniu oka. Podczas żeglugi szczególnie poleca się używanie tzw. sztormiaków – czyli kurtek chroniących przed wiatrem. Warto zadbać o odpowiednie obuwie, zdecydowanie odradza się buty sportowe, niedostosowane do takich celów. Pamiętaj też o okularach przeciwsłonecznych i dobrym kremie z filtrem – przecież nie chcesz wracać do domu z oparzeniami.

Gdy odbijesz od portu musisz pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach – nie pozwalaj sobie na brak uwagi i zbytnią beztroskę, może być to trudne będąc otoczonym przez błękitną wodę odbijającą promienie słoneczne i rozmaite okazy wodnej fauny i flory. Jednakże pamiętaj – skupienie i trzeźwy osąd sytuacji może ci pomóc w wielu momentach kryzysowych, takich jak np.: wypadnięcie jednego z uczestników rejsu za burtę lub zerwanie linek, czy niespodziewane uszkodzenia żagla. Nigdy nie wystawiaj żadnych elementów ciała za burtę, staraj się utrzymywać równowagę i nie zbliżać się do krawędzi pokładu jeśli nie musisz tego robić. W wypadku nagłego pogorszenia się pogody myśl rozsądnie – często lepiej jest przeczekać kryzys przebywając blisko brzegu. Pamiętaj, że w żegludze nie ma miejsca na zbędne ryzyko. Jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia osprzętu, przystąp do ich naprawy możliwie jak najszybciej.

Gdy rejs ma się ku końcowi również nie pozwól sobie na zaniedbanie kwestii bezpieczeństwa – nigdy nie wyskakuj z pokładu z cumą w ręku; może to skończyć się uderzeniem o nadbrzeże, niefortunną wywrotką czy niespodziewanym wpadnięciem do wody. Zwracaj także uwagę na to czy pokład nie jest zbyt wilgotny. Jeśli wystąpią problemy z manewrowaniem w porcie nie panikuj – spokojna i przemyślana reakcja nieraz lepiej wyprowadzi cię z opresji niż nerwowa szarpanina.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

Podoba Ci się ta wiadomość ? Kliknij:
Więcej: SklepWind.pl

Inne wiadomości